How Much Do Pineapples Cost?

Pineapple is the second favorite tropical fruit by America, the first being the banana. History has it that pineapples used to be indigenous in South America but the Spanish and Portuguese explorers have introduced it to Asia, Africa, and South Pacific when they have colonized some of the countries during their expeditions.

This fruit is known as an excellent source of vitamin C and fiber. It also has inflammatory effects that can be beneficial during pains, injury or trauma.

Pineapples can be purchased raw or unprocessed and processed. So how much do pineapples cost for each type?

Cost of buying a pineapple

Average Cost of Pineapples

According to the FoodCoop.com, the current pineapple price for the gold-organic type which was imported from either Costa Rica or Mexico is $3.15 per piece while the gold type which is coming from Costa Rica or Honduras is $2.96 per piece.

How much do pineapples cost according to HowMuchIsIt.org? According to their website, a pineapple typically costs $2 to $4 but can also be as little as $1 when on sale depending on the season and the store where you purchased it.

But for a lot of people, cutting and slicing a pineapple is equivalent to a 30-minute cardio workout. So a pre-cut pineapple is also made available at grocery stores around the country and would cost around $2.75 to $4.28 per pound.

Here are some of the pre-cut pineapple price in packs and cans at Wal-mart:

  • Garden Highway Foods Pineapple Chunks – 24.3 cents per oz or $3.88 per pound
  • New World Farms Pineapple Chunks – $3.98 per 24oz
  • Del Monte Pineapple Slices in 100% Juice, 15.25 oz – $0.98
  • Del Monte Crushed Pineapple 15oz – $0.98
  • Del Monte Pineapple Tidbits in Lightly Sweetened Pineapple Juice Cups, 4 oz, 4 count – $2.18
  • Del Monte In Its Own Juice Pineapple Chunks, 15.25 oz – $9.99
  • Del Monte Pineapple Slices 20oz – $1.46
  • 6 Packs Del Monte Pineapple Tidbits – 106 oz. can – $128.66
  • Dole Canned Fruit Chunks In Its Own Juice Pineapple, 8 oz – $0.86
  • Dole Canned Fruit In 100% Pineapple Juice Pineapple Tidbits, 20 oz – $1.47
  • Dole Canned Fruit Crushed In 100% Pineapple Juice Pineapple, 20 oz – $6.99
  • Del Monte Quality Pineapple Juice Drink 33.8 fl oz – $3.58
  • Dole Pineapple Chunks In 100% Pineapple Juice, 20 oz – $1.58
  • Dole Crushed Pineapple in Heavy Syrup 20 oz. Can – $1.47
  • Dole Crushed Pineapple In Its Own Juice, 8 oz – $0.86
  • Dole Canned Fruit Slices In Heavy Syrup Pineapple, 20 oz – $1.47
  • Great Value Pineapple Tidbits 8 oz – $0.74
  • Dole Canned Fruit Slices In Its Own Juice Pineapple, 8 oz – $0.86
  • Dole Canned Fruit Tidbits In 100% Pineapple Juice Pineapple 8 Oz Pull-Top Can – $7.99
  • Dole Pineapple Chunks In Light Syrup, 24.5 oz – $2.38
  • Dole Pineapple Chunks in Heavy Syrup 20 oz. Can – $1.47
  • Dole 100% Pineapple Juice, 46 fl. oz. Can – $2.77
  • Libby’s Crushed Pineapple in Juice, 20 oz – $1.48
Pineapples being cut by women

Additional Costs

If you and your family are voracious pineapple eaters, you might want to buy a pineapple core slicer/cutter kitchen tool. Each tool ranges from $2.06 to $17.99.

Factors Affecting Cost of Pineapples

  • Season – how much do pineapples cost depends on whether they are in season or not. The months of March through June are typically when the pineapples are cheapest.
  • Store – where you intend to buy your pineapples will affect their price as different markups are added to the original cost.
  • Location – the places where there are a lot of pineapples available tend to have cheaper price especially those which are near the source.
  • Raw or processed – your choice of whether you want the fresh pineapples or you aren’t too picky as long they satisfy your cravings would spell the difference in the pineapple price. Those which have gone the cutting and processing are generally more expensive.

Leave a Comment